Αιγαιοπελαγίτικο Πρωτάθλημα 2013

4η μέρα

Πρωταθλητές Αιγαίου Παίδων Κορασίδων στέφθηκαν οι μικροί σκακιστές του “ΙΠΠΟΤΗ”, αφού κέρδισαν σε αγώνα μπαράζ, 4-2 την ομάδα της ΧΙΟΥ, με τον κανονικό αγώνα να γράφει το ισόπαλο αποτέλεσμα 3-3.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν από την άλλη οι “μεγάλοι” του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” ,  στο ομαδικό πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκαν άνετα με 9-1 της Σύρου, τερματίζοντας πίσω από την πρωταθλήτρια  ΙΚΑΡΙΑ που κατέλαβε την 1η θέση.

Οι μικροί και μεγάλοι σκακιστές του ομίλου απέδωσαν τα μέγιστα με την Βιτζηλαίου Φαίδρα να κάνει το απόλυτο 100% της απόδοσης, ολοκληρώνοντας όλες τις παρτίδες της με νίκες.

3η Μέρα

Με νίκες για μια ακόμη φορά συνεχίζουν οι αυτή τη φορά οι μικροί αθλητές του Σ.Ο. Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ¨ και στις υπόλοιπες “παράλληλες” διοργανώσεις.

Οι μικροί μας σκακιστές επιβλήθηκαν 4,5 – 1,5 των παικτών της ΛΕΡΟΥ, στους αγώνες ΝΟΚ ΑΟΥΤ για την ανάδειξη του πρωταθλητή παίδων κορασίδων. Αύριο θα αντιμετωπίσουν στον τελικό την ομάδα της ΧΙΟΥ και εκτός συνταραχτικού απροόπτου θα στεφθούν και πάλι πρωταθλητές Αιγαίου (1η θέση το 2011, 2η θέση το 2012)
Για το ομαδικό κύπελλο η ομάδα κάνοντας συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να παρατάξει την καλύτερή της ομάδα έχασε σε αγώνα ΝΟΚ ΟΥΤ από τη Λέρο με 2,5 – 1,5 και έτσι θα παίξει αύριο για την 3η-4η θέση.

Δύσκολη μέρα για τους σκακιστές της Ρόδου αφού ηττήθηκαν με 6-4 από την Ικαρία στον 4ο γύρο του πρωταθλήματος. Να σημειώσουμε ότι η Ρόδος με 1 μόλις νίκη σε μία ακόμη από τις σκακέριες της θα συνέχιζε πρώτη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την προαγωγή της στην Α εθνική.

Η Ικαρία όμως φάνηκε δυνατή και διαβασμένη. Μόνο για σήμερα ταξίδεψαν στη Σύρο 2 ξεκούραστοι σκακιστές της, μεγάλης δυναμικότητας για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Αλλά ακόμα κι έτσι το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-0 υπέρ της Ρόδου στις μικρές σκακιέρες (παίδων). Η υπεροχή της ομάδας τους όμως φάνηκε καθαρά στις μεγαλύτερες ηλικίες, όπου πεπειραμένοι παίκτες της έδωσαν την τελική νίκη στην ομάδα τους.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα:

Σαράντος Βασ 2221 ελο – Μαυρέας Δ 2009 Ελο        1-0   (1η γενική σκακιέρα)
FM Πουτζάς Χρύσ 2090 Καραμποΐκης Σπ 1775         1-0  (2η γενική)
Λαζαρίδης Στ 2074 – Μαργαριτης Αντ 1700               1-0  (3η γενική)
Φάκαρος Γεωρ 2009 – Φωτιάδης Ιορδ 1615               0-1  (4η γενική)
Υμενέου Ποθητή 1964 – Ζαχαριά Κατ 1000               1-0  (5η: Κατηγορία γυναικών)
Σαράντου Αγγελική 1000 – Κολαϊνή Παντ 1000          0-1  (6η: Κατηγορία νεανίδων Κ18)
Σαράντου Ιωάννα 1000 – Βιτζηλαίου Φ 1005             0-1  (7η: Κατηγορία κορασίδων Κ14)
Χαλιώρης Στεφ 1608 – Αλεβίζος Θαν 1005                 1-0  (8η: Κατηγορία εφήβων Κ20)
Καρατζάς Χρ 1000-Φωτεινός Εμμ 1005                      0-1  (9η: Κατηγορία παίδων Κ16)
Κόντης Μιχαήλ 1502 – Ρούσος Στ 1343                      1-0  (10η: Κατηγορία παίδων Κ12)

Σύνολο: ΙΚΑΡΙΑ 6  – ΡΟΔΟΣ  4